Sporenie pre deti: Tipy a stratégie
30. 9. 2024 ● 5 minút čítania
Ako rodičia chcete pre svoje deti len to najlepšie, aj keď práve vystrájajú. Stále by ste im splnili každé želanie a raz vám za to budú vďační. Zistite, ako efektívne šetriť a investovať, aby ste im zabezpečili čo najlepší štart do života a zároveň si zachovali finančnú stabilitu.
Nastavte si jasné finančné ciele
Budete deťom sporiť na štúdium, prvé bývanie, svadbu, alebo chcete, aby mali len finančný základ do dospelosti? Každý z týchto cieľov má iný časový horizont a vyžaduje odlišný prístup k sporeniu.
TIP: Ako deťom efektívne sporiť?
Ak máte v pláne sporiť dieťaťu na viacero vecí, rozdelenie financií vám pomôže lepšie dosiahnuť stanovené ciele. Napríklad, ak chcete dieťaťu zabezpečiť peniaze na štúdium aj na prvé bývanie, rozdeľte si tieto ciele na samostatné sporiace účty alebo investičné fondy. Takto budete mať presný prehľad o tom, koľko peňazí smeruje na každý účel a môžete lepšie plánovať podľa toho, koľko ešte potrebujete nasporiť.
Na čo myslieť pri sporení a investovaní
Investičný horizont
Tento faktor určuje, ako dlho plánujete sporiť alebo investovať predtým, než bude vaše dieťa potrebovať peniaze. Zohľadnite vek svojho dieťaťa – je v materskej škole, základnej škole alebo už maturuje? Každé obdobie si vyžaduje inú stratégiu, ale nikdy nie je neskoro začať sporiť. Vyberte si vhodnú finančnú stratégiu v závislosti od času, ktorý máte k dispozícii.
Finančná stratégia
Vaša stratégia sa bude líšiť podľa toho, či sú vaše ciele dlhodobé alebo krátkodobé. Ak máte cieľ, ktorý je ďaleko v budúcnosti, investovanie môže byť výhodné, pretože má potenciál priniesť vyššie výnosy prostredníctvom zloženého úročenia. Na druhej strane, ak je cieľ blízko, je rozumnejšie zvoliť konzervatívnejšie prístupy, ako napríklad sporiaci účet, ktorý ponúka stabilitu a nižšie riziko.
Aj keď dnes ešte nosí plienky, raz z neho môže byť inžinier – vysokoškolské štúdium je ideálnym príkladom dlhodobého cieľa. Dôležité je začať odkladať peniaze čo najskôr, aby ste maximalizovali efekt zloženého úročenia. Zohľadnite aj to, že náklady na štúdium budú v čase rásť, a podľa toho si stanovte požadovanú čiastku.
Takýmto cieľom môže byť napríklad finančný základ na nákup prvého bytu. Predtým, než sa pustíte do plnenia tohto cieľa, je dobré získať prehľad o cenách nehnuteľností a pokúsiť sa odhadnúť, aké budú, keď vaše dieťa dospeje. Môže byť vhodné zvážiť stavebné sporenie alebo investičné fondy, ktoré ponúkajú flexibilitu a možnosť rastu úspor.
Krátkodobý cieľ môže byť napríklad vytvorenie rezervy, ktorú dáte svojmu dieťaťu po maturite. V tomto prípade je lepšie zvoliť si istotu a vyberať produkty s nízkym rizikom a vysokou likviditou – to znamená, že máte peniaze k dispozícii kedykoľvek. Vhodné sú napríklad klasické sporiace účty alebo menej rizikové investície, ktoré vám zabezpečia stabilný rast bez veľkých výkyvov.
Inflácia je vždy proti vám
Inflácia vám ukrajuje z úspor, čo znamená, že znižuje hodnotu peňazí, ktoré si odkladáte. S infláciou nevyhráte ani sporením do prasiatka, ani na sporiacom účte. Nielenže sa jej nevyhnete so stavebným sporením či nákupom zlata, ale ani pomocou konzervatívneho dôchodkového sporenia. Zvíťaziť nad infláciou môžete len investovaním, ktoré však nie je bez rizika.
Príklad: Čo robí inflácia s vašimi peniazmi
Babička chce dať svojej päťročnej vnučke k osmnástym narodeninám 8 000 eur, ktoré má uložené na bežnom účte. To je dnes dosť peňazí, ale o 13 rokov bude hodnota úspor len približne 5 600 eur, ak zohľadníme relatívne miernu trojpercentnú infláciu.
TIP: Obráťte sa na odborníkov pre finančnú pomoc
Ak potrebujete pomoc s financiami, neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov. V Slovenskej sporiteľni sme sa zaviazali zlepšiť finančné zdravie všetkých obyvateľov Slovenska. S radosťou s vami preberieme všetko, bez ohľadu na to, či ste naším klientom alebo nie.
5 najčastejších spôsobov, ako Slováci sporia svojim deťom
Stavebné sporenie – sporenie s úrokom a príspevkom od štátu. Nezabudnite si skontrolovať podmienky, ako dlho musíte sporiť a aké sú poplatky spojené s účtom.
Sporiaci účet – klasické sporenie s úrokom, zvyčajne je takýto účet úplne zdarma.
Detský účet – hlavnou prednosťou detských účtov je, že učia deti hospodáriť s peniazmi.
Doplnkové dôchodkové sporenie – sporenie, na ktoré vám môže prispievať aj zamestnávateľ a zároveň vám môže znížiť základ dane. Dávajte pozor na podmienky a na to, kedy môžete peniaze vybrať.
Investície – ponúkajú najvyššiu možnosť zhodnotenia a môžu vášmu dieťaťu výrazne uľahčiť štart do dospelého života, ale nie sú bez rizika.
Investovanie a riziko
Z dlhodobého pohľadu patrí investovanie k najzaujímavejším spôsobom, ako sporiť deťom na budúcnosť. Výnos z investovania môže byť pokojne niekoľkonásobný v porovnaní s bežným sporením. Avšak investovanie so sebou prináša aj riziká. Na rozdiel od sporiaceho účtu nemáte zaručené, že na konci dostanete späť minimálne to, čo ste vložili.
Ako môžete znížiť riziko spojené s investovaním?
Diverzifikujte portfólio – vyberte si viacero typov investícií, ako sú podielové fondy, cenné papiere alebo dlhopisy. Týmto spôsobom rozložíte riziko medzi rôzne aktíva.
Investujte pravidelne a dlhodobo – pravidelné investovanie vám pomôže vyrovnať výkyvy na finančnom trhu, čím sa znižuje riziko straty.
Poraďte sa s odborníkom – vyberte si dôveryhodného partnera, ktorý prispôsobí investície vašim očakávaniam a možnostiam.
Kedy a ako naučiť deti hospodáriť s peniazmi?
Keď už deťom sporíte na budúcnosť, mali by ste ich zároveň učiť finančnej gramotnosti, aby mohli v dospelosti úspešne pokračovať. Rovnako ako pri sporení či investovaní aj tu platí: čím skôr začnete, tým lepšie. Učte deti základným princípom hospodárenia s peniazmi, ako sú rozpočtovanie, šetrenie a investovanie, aby sa stali zodpovednými finančnými dospelými.
Ako viesť deti k zodpovednému hospodáreniu s peniazmi, sa dozviete v samostatnom článku.
Už sa naučili počítať? To je ideálny čas ukázať deťom hodnotu vecí – napríklad koľko stojí nákup a ako prebieha platenie. A ako začať so sporením pre najmenších? Pokladničkou! Tento jednoduchý a názorný spôsob sporenia im pomôže pochopiť, ako dlho trvá našetriť si na niečo a aké rýchlo môžu peniaze minúť.
Starším deťom už príde vhod vlastný detský účet. Môžete im naň posielať vreckové, z ktorého by si mali platiť aj nevyhnutné výdaje, ako sú lístky na MHD alebo školské obedy.
Čo si z článku odniesť?
- Čím skôr začnete odkladať peniaze pre svoje deti, tým lepšie.
- Stanovte si ciele, na čo chcete sporiť, a podľa toho vyberte vhodnú stratégiu.
- Pre krátkodobé ciele je rozumné zvoliť si sporenie, zatiaľ čo pre dlhodobé ciele je lepšie investovanie.
- Predtým, než začnete investovať, poraďte sa s odborníkmi.
- Nezabúdajte viesť svoje deti k finančnej gramotnosti, aby sa naučili hospodáriť s peniazmi už od malička.
Vyskúšajte novú službu Zdravé financie
Len 30 minút a váš život môže nabrať nový smer
Dohodnite si osobnú, telefonickú alebo videokonzultáciu
Viete efektívne narábať so svojimi peniazmi? Otestujte sa
V ktorých finančných oblastiach vám to ide dobre a kde je priestor na zlepšenie? Spravte si krátky test a zistite, ako na tom ste.