Občianska spoločnosť


Veľmi nám záleží na ochrane ľudských práv, zdravom fungovaní občianskej spoločnosti, vymožiteľnosti práva a boji s korupciou.

V roku 2018 sme boli už po 15-ty raz generálnym partnerom medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet (Človek v ohrození) s podtémou ochrany slobody v jej rôznych podobách. Organizátori festivalu reagovali na aktuálne dianie v spoločnosti a vybranými filmami a sprievodnými aktivitami upozorňovali na tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývali, aby sme neostali ticho. Okrem 94 filmových projekcií na festivalovú pôdu zavítalo vyše 60 hostí. Na diskusii Cena slobody špecialista na dejiny strednej a východnej Európy Timothy Snyder diskutoval s Martinom M. Šimečkom.

Organizácie Aliancia Fair-play a VIA IURIS od roku 2008 vždy 17. novembra slávnostne odovzdávajú ocenenie spoločensky prínosných a odvážnych občianskych činov – Biela vrana. V tomto roku bolo udelené len jediné, kolektívne ocenenie – spolu s Jánom Kuciakom ocenila Rada Bielej vrany novinárov Pavlu Holcovú, Xéniu Makarovú, Zuzanu Petkovú, Moniku Tódovú, Mareka Vagoviča a Adama Valčeka. Organizátori venovali svoje podujatie spomienke na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a archeologičku Martinu Kušnírovú.

Projekt Shut up! – Voice of democracy in danger (GOODEAS) po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyzýval dizajnérov z celého sveta, aby prostredníctvom vizuálneho umenia zachytili ohrozenie slobody slova a demokracie na Slovensku. Do projektu sa zapojilo 300 dizajnérov z 36 krajín. Výstava vybraných plagátov sa uskutočnila v Klube pod lampou v Bratislave a neskôr putovala do ďalších miest.

×
Mobilná aplikácia George
Slovenská sporiteľňa, a.s.
Teraz na Google Play
Zobraziť