Stres a panika sa strieda s radosťou a očakávaním. Hlava je plná starostí, ako naplniť prázdne krabice, bezpečne ich dopraviť na miesto určenia, a potom sa pri ich vybaľovaní nezblázniť. Lenže sťahovanie môže byť celkom pohoda, ak si veci dobre naplánujete. Nevieme ho zmeniť na prechádzku ružovou záhradou, ale zopár praktických rád, ktoré vám uľahčia život, predsa len máme.

Skôr než začnete

V prvom rade si dajte do poriadku byt alebo dom, do ktorého sa sťahujete. Vyčistite kúpeľňu, podlahy, toaletu, umyte kuchynskú linku a skrinky, do ktorých pôjdu taniere, sklo a ďalšia výbava. Nesmierne vám to uľahčí život pri vybaľovaní.

Sťahovanie je ideálny čas na pretriedenie nepotrebných vecí. Áno, všetky tie veci, ktoré si odkladáte, aj keď ich už dávno nenosíte, môžu ísť preč. Zbytočne vám zaberajú pol šatníka. Alebo tá fondue súprava, ktorú ste dostali od kamarátov, ale nikdy ste ju nepoužili. Šup s tými vecami na kopu a posuňte ich radšej niekomu, kto ich naozaj využije. Radosť bude obojstranná.

Niekoľko týždňov pred sťahovaním sa možno budete chcieť zbaviť niektorých (alebo všetkých) mrazených potravín. Naplánujte si varenie tak, aby ste ich postupne spotrebovali a netrápili sa s nimi, keď sa rozmrazia. S tým súvisí aj vyčistenie chladničky. 48 až 24 hodín pred sťahovaním ju rozmrazte, poctivo vyčistite a vysušte. Čistú, nezatuchnutú chladničku na novom mieste určite oceníte.

Fotka na pamiatku

Odfotiť si môžete aj parádny výhľad, ktorý ste mali z balkóna, alebo mapu hore v rohu v kúpeľni, ktorá tam zostala po vytopení susedmi. Keď však hovoríme o fotke na pamiatku, myslíme tým niečo praktickejšie – urobte si snímku káblov, ktoré máte pripojené do televízora, routera, hi-fi zostavy, set-top boxu... Oceníte to pri ich opätovnom zapájaní. 

Pripravte si škatule

Vernými spolupútnikmi vášho sťahovania budú škatule. Aby ste si ich zdvíhanie uľahčili, vyrežte pracovným nožíkom do dvoch protiľahlých strán otvory s veľkosťou vašich dlaní v tvare trojuholníka. Zahnite ich dnu a voilà! Výrezy spevnite lepiacou páskou, aby sa nepotrhali, a môžete ísť na vec.

Ale nie... balenie!

Na prenos ťažkých vecí, ako napríklad knižiek, použite batožinu s kolieskami. Do sťahovacieho auta sa tak dostanete o čosi pohodlnejšie.

Ďakujeme prozreteľnosti za vrecia na odpadky! Napríklad aj preto, že do nich vieme dať veci na vešiakoch. Áno, aj s vešiakmi. Takto si presťahujete časť svojho šatníka bez zdĺhavého balenia, v poradí, ako boli veci zavesené, určite menej pokrčené a pripravené na expresne rýchle zavesenie na novom mieste. Vrecia na odpad vám poslúžia podobným spôsobom ako obaly na obleky.

Taniere môžete bezpečne zabaliť tak, že medzi ne dáte mäkké papierové alebo polystyrénové taniere. Striedajte ich s porcelánovými alebo keramickými. Ochránite ich pred otlčením a rozbitím.

Komody a rôzne skrinky obaľte sťahovacou fóliou tak, aby sa zásuvky počas cesty nevysúvali. Takýmto spôsobom môžete ich obsah nechať dnu a zase si trochu uľahčiť prácu. Samozrejme, budete potrebovať mocné svaly a pravdepodobne popruhy na sťahovanie, aby ste plné skrinky zvládli preniesť.

Farebný kód

Výborná rada, ktorá vám ušetrí zopár vrások a šedivých vlasov, jenemiešať v jednej škatuli veci z rôznych miestností.

Ďalšou „vychytávkou“ sú farebné štítky. Použite inú farbu na každú miestnosť, teda škatuľu. Ideálne na ňu aj napíšte, čo v nej je. Uľahčí vám to život, orientáciu v novom priestore a, samozrejme, čas a nervy.

Nemiešajte

Určite sa vystríhajte toho, aby ste v jednej škatuli miešali akékoľvek tekutiny, napríklad s oblečením. Čistiace prostriedky, šampóny, sprchovacie gély, jednoducho čokoľvek tekuté a chemické patrí do špeciálneho plastového vreca a separátnej škatule. Určite nechcete zažiť tú galibu, že budete mať tričká poliate prípravkom proti plesniam.

Výstelka z medvedíkov

Manipuláciou a prevozom sa krehké veci môžu poškodiť. Ako tomu predísť? Medzery v kufri auta alebo v sťahovacej dodávke vyplňte mäkkými predmetmi, aby sa pri pohybe nič neposúvalo.

Do vriec na odpad napchajte vankúše, uteráky, obliečky na periny alebo aj svojich obľúbených plyšových miláčikov. Možno to bude práve medvedík z detstva, kto zabráni tomu, aby sa v ostrej zákrute rozbila vaša obľúbená súprava tanierov.

Škatuľa prvej pomoci

Predpokladáme, že si nebudete schopní vybaliť a vytriediť veci hneď po presťahovaní. Preto si zbaľte špeciálnu škatuľu, kam si dáte všetky nevyhnutné veci na prvú noc alebo na prvých pár dní. Do sťahovacieho auta ju dajte ako poslednú alebo ju prevezte v poslednej várke tak, aby to bola prvá vec, ktorú budete mať v novom domove poruke.

Nezabudnite si do nej zabaliť toaletný papier, hygienické potreby, lieky, niečo pod zub, praktický všestranný nožík, lampičku pre deti, posteľnú bielizeň, jednorazové taniere, šálky a príbory. Tiež nie je odveci, keď si každý člen rodiny zbalí vlastný batoh alebo tašku s osobnými vecami na niekoľko prvých dní. Jednoducho sa zbaľte, akoby ste šli na menší výlet.

S úsmevom

Ako spieva v jednej svoje slávnej pesničke Karol Duchoň, pojmite to celé s úsmevom. Nebojte sa, na miesto určenia sa napokon vy aj vaše veci nejako dostanete. Nepodliehajte zbytočne frustrácii a negatívnym myšlienkam. Snažte sa byť v pohode. Za rodinnú hádku to predsa nestojí, však?

Odmeňte sa

No a na záver, keď to celé dobojujete, oslávte to. Deti môžete motivovať tým, že ich po úspešnom presťahovaní vezmete do kina a na zmrzlinu. S manželom či manželkou si môžete dopriať pohárik šampanského a nakoniec možno aj trochu romantiky na novom mieste. Nové miesta predsa podnecujú fantáziu.