Dom alebo byt? Aké sú výhody a nevýhody

Rozhodovanie sa medzi bytovkou a rodinným domom je častou dilemou ľudí v mladom a strednom veku. Ideálom je rodinný dom v blízkosti centra mesta, lenže to je väčšinou neriešiteľné. Jednak z hľadiska financií, ale aj pre dostupnosť takýchto nehnuteľností na realitnom trhu. Zvyčajne je to teda súboj medzi bytom v meste a domom v satelite alebo na vidieku.

Otázka priestoru

Mnohí z nás začnú túto dilemu riešiť pred príchodom potomkov alebo v čase, keď deti rastú. Potrebujete väčší priestor a vyšší komfort bývania. V štandardnom trojizbovom byte sa dá fungovať príjemne, ale keď sa z jednej izby stane technická miestnosť, kde je neustále rozložená žehliaca doska, sušiak na bielizeň a kde pravidelne zakopávate o vysávač, začnú sa myšlienky na dom vkrádať čoraz častejšie.

Keď si uvedomíte, že dom má aj povalu, kam odložíte sezónne veci, že auto pred vplyvmi počasia schováte do garáže a že do technického domčeka pohodlne šupnete náradie, bicykle a sánky, z hľadiska priestoru je dom jasnou voľbou. Lenže až také jednoduché to s tým rozhodovaním nebude.

Ste kutil?

Veľmi dobre si zvážte svoje manuálne zručnosti. Ak ste šikovní a dokážete si veľa vecí opraviť, zložiť, svojpomocne vyrobiť a ak máte vzťah k práci v záhrade či v dielni, je to veľký plusový bod v kolónke „Chceme dom“. V byte sa budete časom ošívať a hľadať si, do čoho ešte pichnúť, kam zavŕtať, a verte nám, nebudete spokojní ani vy, ani susedia na druhej strane steny.

Generácia Husákových detí však vyrastala v panelákoch a je predpoklad, že ich manuálne návyky sú skromné. Ak patríte do tejto kategórie, bude vám bližší byt. O údržbu sa starať nemusíte, pretože to rieši správca bytového domu. Aj v byte treba sem-tam niečo navŕtať alebo vymeniť žiarovku, ale tam sa nároky na zručnosti aj končia.

Deti, krúžky a šoférovanie

Keď sú deti malé, nie je nič lepšie ako mať záhradu, kde sa môžu vyšantiť. Vy môžete spokojne sedieť na trávniku a s kávou v ruke pozorovať, ako si stavajú zámok alebo sypú piesok do vlasov.

V byte to budete mať náročnejšie, najmä ak v jeho blízkosti nie je detské ihrisko alebo park. Každodenná logistika – obliekanie, obúvanie, presuny – je zložitá. No a nevybúrené dieťa, zavreté celý deň medzi štyrmi stenami, znamená pohromu, napríklad v podobe rúžom pokreslených dverí a prstíkmi pretlačených blán na reproduktoroch. Tu sa prikláňame k bývaniu v dome.

Dobre si však premyslite, čo bude o niekoľko rokov. Deti vyrastú a budú chodiť na krúžky. Bývanie v dome si budete užívať menej, pretože budete čoraz viac času tráviť v aute. Do umeleckej školy, na tréningy... Vízia bývania v meste vám bude svietiť nad hlavou ako žiarivé svetlo na konci tunela.

Ale možno to bude celé inak a budete to zvládať dobre, možno nájdete domček s dobrou dopravnou dostupnosťou do najbližšieho okresného mesta a všetko bude v pohode. Inými slovami, treba myslieť na roky dopredu a zvážiť rôzne okolnosti vrátane polohy, dopravnej dostupnosti a následnej časovej úspory.

Miera súkromia

Nespornou výhodou bývania v dome je to, že vás nikto neruší hlasnou hudbou, teda okrem vašich pubertálnych detí, že vám nikto nedupe nad hlavou alebo nepočúva, ako zvýšeným hlasom riešite zlý školský prospech svojho potomstva. V tomto zmysle je rodinný dom naozaj bezkonkurenčný. A keď budete potrebovať požičať vŕtačku alebo múku, aj na vidieku sa nájdu milí susedia.

Na záver musíme dodať, že pri takomto rozhodovaní ide o detaily. Preto si urobte poctivý zoznam plusov a mínusov jedného aj druhého typu bývania, svojich osobných preferencií, a hlavne si na rozhodnutie dajte čas. Koniec koncov, ide o váš komfort na nasledujúce roky.

Vypočítajte si, koľko vám požičiame na nové bývanie

Martin Čapo

Realitný expert
Riešimebyvanie.sk