Ľudia, ktorí majú vlastné peniaze pod kontrolou, sú omnoho šťastnejší. Ak tento pocit spokojnosti chcete dopriať aj svojim deťom, naučte ich čo najskôr, že odkladať peniaze na budúcnosť je dôležité.

Mať na účte stále dostatok peňazí je skutočne oslobodzujúce. Ak chcete, aby si vaše deti budovali zdravý vzťah k peniazom, poraďte im, ako s nimi vhodne hospodáriť, aby ich mali dostatok pre spokojný život a splnenie snov.

Zdravý vzťah k peniazom vedie k tomu, aby sa deti prirodzene učili odkladať si peniaze bokom už od útleho detstva. Pokiaľ budete učiť svoje deti sporiť, keď sú malé, v dospelosti môžu vďaka tomu žiť zdravší, šťastnejší a významne menej stresujúci život. 

Zručnosť šetrenia peňazí môžete rozvíjať s deťmi pomocou rôznych aktivít. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako viesť deti hravou formou k zodpovednému odkladaniu peňazí.

1. Hovorte o potrebách a túžbach

Prvým krokom pri porozumení významu sporenia by mali byť rozhovory, ktoré deťom pomôžu pochopiť rozdiel medzi potrebami a túžbami.

Vysvetlite im, že potreby zahŕňajú to najdôležitejšie pre život, napríklad jedlo, vodu, oblečenie, elektrinu alebo strechu nad hlavou. Túžby sú niečo, čo si môžeme dopriať, len ak máme peniaze navyše. Môžu to byť značkové tenisky, televízor alebo letná dovolenka pri mori.

Pre lepšiu ilustráciu použite váš rodinný rozpočet, aby dieťa ľahšie pochopilo, na čo všetko peniaze pravidelne nutne potrebujete a čo ste si dovolili kúpiť z peňazí, ktoré ste ušetrili.