# Financie 5 minút čítania
Dokedy tu bude vysoká inflácia?
Zo správ sa v posledných mesiacoch často dozvedáme o rastúcich cenách. Aktuálne zažívame ťažšie časy, ktoré prišli po relatívne pokojnom období medzi rokmi 2010 a 2020. To síce začalo finančnou krízou, ale vystriedal ju rast hospodárstva a výrazný rast finančných trhov. V ekonomike a na finančných trhoch však výkyvy smerom nahor aj nadol nie sú nič nezvyčajné.
V článku sa dočítate:
- Akú infláciu možno očakávať v najbližších rokoch?
- Čo spôsobuje aktuálny rast cien?
- Kedy ceny prestanú rásť?
- Ako sa efektívne brániť (nielen) vysokej inflácii?
Akú infláciu môžeme očakávať?
V roku 2021 ceny rástli v priemere o 3,2 %. Národná banka Slovenska vo svojej najnovšej prognóze predpokladá, že tento a budúci rok budú rásť ešte rýchlejšie. Pri scenári s relatívne miernym vývojom konfliktu na Ukrajine to môže byť o 7,6 % v tomto a o 9,7 % v budúcom roku.
Následne by sa situácia mohla upokojiť a inflácia by sa mala vrátiť na obvyklú úroveň okolo 2 %. Analytici ministerstva financií predpokladajú v ďalšom období o niečo miernejší nárast cien.
Prečo teraz rastú ceny?
Trhy v súčasnosti reagujú na neistotu, sankcie a obmedzenia, ktoré súvisia s vojnou na Ukrajine. Rast cien teraz spôsobujú najmä zvýšené ceny energií, teda drahá ropa, zemný plyn či elektrina. To má vplyv aj na rast cien potravín i ostatných položiek spotrebiteľského koša.
Ukrajina je navyše významným svetovým producentom viacerých komodít, napríklad pšenice či kukurice, a ceny potravín ovplyvňujú aj rôzne výkyvy počasia, ktoré je pre klimatickú zmenu čoraz nestabilnejšie.
Kedy ceny prestanú rasť?
Zníženie cien možno očakávať, keď sa plne obnovia dodávateľské reťazce a stabilizujú ceny ropy či pšenice po pandémii a vojne.
Je to podobné, ako keď v obchode zistia, že majú priveľa (drahých) banánov. Znížia ich cenu a zrazu ich začne kupovať viac ľudí. Naopak, ak je banánov málo, ceny sú vysoké.
Bude tu vysoká inflácia navždy?
Hoci sme tu zvýšenú infláciu nemali relatívne dlho, nie je ničím extrémne vzácnym. Dobrou správou je, že časové úseky zvýšenej inflácie trvajú relatívne krátko.
Pre vaše úspory je však nemenej dôležitá celková alebo priemerná inflácia, ktorá na ne vplýva dlhodobo. Vysokú infláciu si síce skôr všimneme, napríklad pri obyčajných nákupoch (a novinových titulkoch), keď sa však rast cien vráti do normálu, nemali by ste sa uspokojiť ani s nízkou infláciou. Aj dlhodobo nízka inflácia môže mať na vaše úspory devastačný vplyv, ako sme si ukázali v článku Pozor na infláciu (aj nízku).
V období vysokej inflácie hlavne netreba robiť impulzívne kroky. Stačí sa držať osvedčených a históriou odskúšaných postupov.
Ako ochrániť svoje úspory pred infláciou?
Aby ste uchránili vaše úspory pred infláciou, musia sa zhodnocovať viac alebo aspoň na rovnakej úrovni, aká je dlhodobá miera inflácie. Historický platí, že investovaním do akcií to možno relatívne jednoducho dosiahnuť, no musíte počítať s dlhodobým investičným horizontom 5 až 7 rokov.
Dobrou správou je, že infláciu nemusíte poraziť v každom roku. Stačí, keď ju porazíte na celom investičnom horizonte.
- Napríklad náš Fond maximalizovaných výnosov dosiahol v minulom roku 2021 celkový výnos 23,95 % za rok pri priemernej inflácii 3,2 % (zdrvujúce víťazstvo). Ak by teda v aktuálnom roku „zarobil“ čistú nulu a inflácia by bola hoci aj 10 % (na prvý pohľad zdrvujúca prehra), stále by ste mohli byť veľmi vysoko spokojný/á a pokojný/á. Tento fond dosiahol výnos za posledných 10 rokov viac ako 9,5 % ročne. Hoci minulá výkonnosť rozhodne nie je garanciou rovnakých výsledkov v budúcnosti, história nás učí, že vďaka investovaniu do akcií (pri dostatočne dlhom investičnom horizonte) je vysoko pravdepodobné, že aj zvýšenú infláciu hravo zvládnete.
- Na výber máte, samozrejme, z viacerých možností. Našu kompletnú ponuku (nielen) akciových fondov nájdete na stránke Erste Asset Management alebo si môžete vybrať zo zoznamu ETF. Do fondov, akcií aj ETF môžete investovať cez Georgea.
Ak uvažujete nad investíciou do nehnuteľností, ktoré tradične chránia pred stratou hodnoty majetku a sú voči inflácii do značnej miery imúnne, nezabudnite na likviditu. Keď budete potrebovať peniaze, môže byť predaj bytu príliš komplikovaný. Riešením môže byť realitný fond, ktorý investuje do komerčných nehnuteľností. Tie sú voči realitným bublinám odolnejšie ako byty či domy a poskytujú stabilnejší zdroj nájomného.
Vždy myslite na dostupnú rezervu. Na bežnom alebo sporiacom účte by ste mali držať peniaze maximálne do výšky troj až šesťmesačných výdavkov. Ostatné peniaze investujte, ak ich neplánujete v dohľadnej dobe použiť inak. Klesajúcu hodnotu rezervy, teda potrebu jej postupného zvyšovania, doplňte z príjmu alebo zmenou výdavkov.
Nárast cien sčasti spôsobuje aj prechod na zelenú formu získavania energií. Za zváženie stojí investovanie do vyváženého ESG Fondu zodpovedného investovania alebo Fondu budúcnosti zameraného na megatrendy, ktoré budú formovať našu budúcnosť.
Zvládnuť obdobie neistoty vám môžu pomôcť investiční profesionáli a Finančný plán, ktorý s vami radi preberieme. Cieľom je, aby ste raz boli radi, že ste aj v tomto neľahkom období investovali, a nie ľutovali, že ste nevyužili príležitosť.