Eva Pazderová

Eva Pazderová

Najnezničiteľnejšia tímlíderka našla spôsob, ako prekonať všetky prekážky. Evka Pazderová sa neustále usmieva. Tvrdí, že dôvod na smiech sa vždy nájde, len je potrebné chcieť. Usmieva sa na mňa. A vraj aj keď má v Retailovom procesnom centre v Banskej Bystrici práce vyše hlavy, smiech je liekom na všetko.

Smiech je pre mňa veľmi prirodzený a vždy sa nájde príležitosť smiať sa, ak sa však chce. Ja sa smejem kvôli všetkému, či prší alebo neprší, alebo z dobrého pocitu, že mám fajn prácu. Vždy hľadám dôvod na úsmev a teším sa zo všetkého, čo prichádza. Smiech pomáha vytvoriť aj príjemnejšiu a menej stresujúcu atmosféru na pracovisku,“ definuje mi svoje zásady Evka a ja si ju skúmavo premeriavam, či to myslí vážne. Predsa len zvykli sme si skôr mračiť sa, ako hľadať dôvody na úsmev. Evka je však veľmi presvedčivá.

Do Retailového procesného centra prišla približne pred šiestimi rokmi, hľadala zmenu, ale vedela, že chce zostať na back office. Nastúpila na oddelenie, ktoré sa vtedy rozbiehalo, nastavovali sa nové procesy, systém a Evke zmeny učarovali. „Rozbehla som sa a odvtedy fičím,“ obdarí ma ako inak širokým úsmevom. (Zdá sa, že je to skutočne nákazlivé.) 

Začala na oddelení čerpaní úverov, naučila sa procesy súvisiace so spotrebnými aj zabezpečenými úvermi a keď jej koordinátorka odišla na materskú, prihlásila sa na jej miesto. „Som vďačná, že mi dali šancu pracovať na tomto oddelení ako tímlíderka a stále sa mi tu páči. Mojou prioritou je, aby všetci noví kolegovia, ktorí k nám prichádzajú, sa čo najrýchlejšie zaučili. Samozrejme sa snažím, aby sa cítili bezpečne a pohodovo. Nuž a aby zvládli ten náš šprint,“ (opäť smiech). Tímlíderka Evka však situáciu vôbec nezľahčuje, iba odľahčuje. Vysvetľuje mi, že sa novým ľuďom, ale aj skúsenejším kolegom snaží pomáhať hlavne preto, aby v nej cítili oporu: „Potom ide všetko ľahšie, keď sa človek cíti psychicky v pohode.“ Evka vie, o čom hovorí. „Niekedy sa stane, že sa nám nakopí veľa práce a my ju musíme zvládať bez problémov, pretože na to čakajú klienti, naši interní aj externí klienti a všetko musí byť spracované v ten istý deň ako to príde. Vždy musíme hľadať riešenie, aby bolo všetko v poriadku. Pravidlom je – hlavne sa nedostať do stresu. Ja sa snažím byť takým „brzdičom“ stresu a mojou úlohou je neprenášať tlak na kolegov, ale ho eliminovať. Aj keď viem, že nás napríklad čaká dlhý deň, keď príde napríklad  viac ako 190 spisov, úsmevom rozdávam okolo seba pohodu,“ hovorí Evka. Kolegom vraj v hektických chvíľach odporúča, aby sa napríklad na spisy usmiali, potom budú milšie a oni ich spracujú rýchlejšie... Sama sa drží zásady, že všetko sa poddá a v stresových situáciách sa snaží hľadať hlavne krátkodobé riešenia, aby sa veci čo najrýchlejšie pohli.

Smiech nie je pre ňu úsmev, ale spôsob bytia. „Asi som to odkukala od môjho psíka. Vždy, keď sa ráno zobudí, začne vrtieť chvostíkom a tešiť sa len kvôli tomu, že ma vidí. Tak sa sama seba pýtam, prečo by som sa netešila ja? Teším sa teda zo všetkého, z toho, že mám kompletnú rodinu, dobrý vzťah s rodičmi, priateľa... A ak náhodou nemám inšpiráciu, vyventilujem sa v prírode,“ dodá. Vraj to má vo svojom živote nastavené tak, že potrebuje neustále niečo zdolávať. Keď má pred sebou prekážky, je spokojná. „Čím väčší zaberák, tým lepšie. Mám potom pocit, že tu na niečo som, keď zo seba niečo vydám,“ zafilozofuje si. A keď sa sem-tam vybijú baterky aj najnezničiteľnejšej tímlíderke, podrží ju jej priateľ. Uvarí jej večeru a hneď je všetko tak, ako má byť. Alebo idú v lete obdivovať alpské ľadovce. Evka sa však smeje, že tento rok bude mať presne opačnú výzvu – zostať doma v kľude, pretože priateľ má operované koleno a naordinovaný pokoj na lôžku. A keď to nevydrží, bude hľadať výzvy v práci.

Páči sa mi systém, ako to u nás, teda v Retailovom procesnom centre, funguje. Sporka je fajn zamestnávateľ a pozerá sa na svojich ľudí komplexne. Žijú sa tu hodnoty – vidím, cítim, počujem. A naozaj ich cítiť, nie je to len niečo, čo je deklarované. Ja som sa s tým stotožnila a som veľmi spokojná, pretože vízie, ktoré sú, sa aj realizujú. Janka Benčová je taký vizionár na čele, ktorý to, čo vymyslí, dá čo najskôr do chodu, aby sa to zrealizovalo a to je super. Stále mám pocit, že sa posúvame dopredu a to ma veľmi baví,“ vyznáva sa tímlíderka.