Ján Šnirc

Ján Šnirc

Behať začal pred šiestimi rokmi, aby si zlepšil kondičku kvôli futbalu. Nakoniec ho beh opantal a ostatné šlo bokom. Hovorí, že najradšej behá v prírode. Napriek tomu, že trénuje v okolí Bratislavy, pravidelne s ním „športujú“ diviaky, srnky a raz dokonca zazrel aj medveďa, ale toho len v okolí Prievidze, odkiaľ pochádza. Ján Šnirc, „itéčkár“, špecialista na CRM, dodáva, že vďaka behu si prírodu oveľa viac užíva.

„V Sporke nebehám len ja, ale aj ďalší kolegovia, ktorí sa špecializujú na rôzne dĺžky tratí, niektorí robia dokonca aj triatlon. A určite sú mnohí ďalší, ktorí sú takisto dobrí ako ja,“ vysvetľuje mi hneď na úvod. Bežci v Sporiteľni sa stretávajú okrem tréningov aj na bežeckých pretekoch, hlavne na štafetových behoch. Tie si už bez Sporkárov ťažko predstaviť. Ján si pochvaľuje, že všetky významné bežecké podujatia Slovenská sporiteľňa sponzoruje a bežci nemusia platiť štartovné a iné „maličkosti“. „Naša bežecká komunita sa dala dokopy po prvýkrát na pretekoch „Od Tatier k Dunaju“, kde sme v roku 2016 obsadili 6. miesto, a odvtedy chodievame na štafetové preteky, napríklad na „Vltava run“ v Čechách (tento rok sme získali 8. miesto), „Devín – Bratislava“, kde sme v tomto ročníku dobehli na štvrtom mieste.  Podpora bežcov je zo strany zamestnávateľov naozaj skvelá. Nemusíme myslieť na  platbu štartovného, môžeme si požičať väčšie autá na prevoz, dokonca na niektoré preteky máme pripravené aj bežecké balíčky. Sporka nás v tomto rozmaznáva,“ usmieva sa spokojne Ján. Na hodinkách je okolo deviatej ráno a on už má aj s ostatnými kolegami, s ktorými sa dohodli na rannom behu, na dnes dotrénované. „Dnes ráno som bol v Karpatoch a potom som bežal do práce. Dal som si sprchu v práci, lebo aj tú tu máme, a mohol som ísť na míting,“ opisuje mi spokojne svoje ráno.  Vraj s kolegami, so športujúcou partičkou, si dajú stretnutie napríklad na Kuchajde a pribehnú k nej z rôznych trás. Triatlonisti k tomu pridajú ešte tréning o šiestej ráno v bazéne.

Kolektív by som nemenil

Ján Šnirc začal behať rok potom, ako začal pracovať v Slovenskej sporiteľni. Najprv mu stačili len tenisky a chuť, neskôr ako správny pedant začal pridávať rôzne aplikácie, lepšie topánky, hodinky, ktoré už odmerajú takmer všetko. Smeje sa, že tým, ako si začal dávať vyššie méty, sa to „trošičku“ začalo komplikovať. Beh už berie „vedeckejšie“ než na začiatku a keďže má méty, chce vedieť, ktorý tréningový plán zaberá viac a ktorý menej.  Okrem behu sa posledné roky intenzívne venoval aj CRM. „Bol som spojka medzi IT a biznisom, je to veľa o komunikácii technických vecí. Veľmi ma to bavilo – jednoducho biznis si zadal požiadavku a na mne bolo ju dotiahnuť do úspešného konca. Je to softvér development, čiže som štandardný ítečkár,“ so zanietením vysvetľuje a dodáva, že teraz prestúpil na inú pozíciu. „Možno to nie je až také známe, ale v Sporke máme silné IT. Softvér iba nenakupujeme, ale si ho aj sami vyvíjame. Ja pracujem v takej malej softvérovej divízii. Myslím si, že máme veľmi dobré IT v porovnaní s ostatnými bankami. Vieme robiť aj nové, veľké a komplexné projekty, takže sa tu vôbec nenudíme. A navyše sme skvelý tím. Rozumieme si ľudsky aj pracovne a dokonca máme v tíme aj viaceré kolegyne. Kolektív by som určite nemenil, nemusím tu riešiť medziľudské vzťahy, intrigy a podobne. V tomto som mal šťastie,“ spokojne dodá vyštudovaný softvérový inžinier.

Dobrý pocit má Ján nielen z fungujúceho pracovného tímu, ale aj zo svojich trailových behov v prírode. Sú úplne iné ako tie cestné a tento rok chce absolvovať preteky „Ultra Fatra“. „Lákajú ma dlhé trate a okrem toho, že bežím, mám bonus aj v tom, že som v prírode. Bežne stretám srnky, diviakov. V zime som medzi stromami, ktoré boli opadané, zazrel aj medveďa. Vyzeral ako guľa, ktorá sa rúti čo najrýchlejšie preč. Myslím, že bol viac vyľakaný ako ja,“ dodáva softvérový inžinier, ktorý trailový beh berie ako turistiku, akurát, že nekráča, ale behá. „A keď je kondička dobrá, už neriešim dýchanie, ale vybehnem po cestičke a stretnem viac srniek ako ľudí, a to je pre mňa veľmi príjemné,“ doplní bežec, ktorý má v pláne zabehnúť na budúci rok maratón pod tri hodiny.