Výhody a nevýhody lízingu v podnikaní
Finančný a operatívny lízing
V skratke je hlavný rozdiel v tom, že pri finančnom lízingu sa po zaplatení poslednej splátky stanete majiteľom vozidla (stroja) a môžete si s ním robiť, čo chcete. Keď skončí operatívny lízing, auto či stroj si zoberie naspäť lízingová spoločnosť, ktorá ho môže ďalej prenajímať.
Ak preto financujete stroj a je pravdepodobné, že si ho vo fabrike chcete nechať čo najdlhšie, je pre vás finančný lízing výhodnejší. Ak však potrebujete novú dodávku na tri roky a potom (už ojazdenú) by ste ju aj tak dali preč, je pre vás na začiatku podnikania lepšie zvoliť operatívny lízing. Naviac aj preto, že v sebe zväčša zahŕňa všetky poplatky, ktoré s prenájmom súvisia (lebo lízing je vlastne prenájom) – diaľničnú známku či servisné kontroly.
Nevýhody súvisia s tým, že počas lízingu nie ste majiteľ stroja či auta. Takže ak by ste na nich chceli robiť zásadné zmeny, potrebujete súhlas majiteľa – lízingovej spoločnosti.
Zvážte aj podnikateľský úver
Ak potrebujete financovať dlhodobejšiu investíciu a presne viete, na čo peniaze použijete (napríklad licencie, depozit s 5-mesačným nájomným, skladové zásoby), zvážte okrem lízingu aj investičný úver.
Začínajúci podnikatelia môžu využívať aj povolené prečerpanie, ak ich klienti platia včas faktúry a oni musia platiť iné dodávateľské faktúry alebo DPH. Viac o tom sa dočítate v článku o úveroch pre začínajúcich podnikateľov.
5 vecí, ktoré treba vedieť pri lízingu v podnikaní
1. Podmienky ukončenia
Ak podpisujete akúkoľvek zmluvu do budúcnosti, vrátane lízingu či úveru, myslite na najhorší možný scenár – že sa firme nebude dariť a lízing budete musieť ukončiť. Pozrite si preto podmienky, za akých okolností môžete lízing ukončiť predčasne.
2. Nebojte sa prenájmu
V podnikaní má prenájom vecí výhody v porovnaní s vlastníctvom . Špeciálne pri veciach, ktoré sa rýchlo opotrebujú a strácajú hodnotu. Vopred viete, koľko vás bude splátka lízingu stáť, a môžete rátať do budúcnosti. Ak aj máte peniaze k dispozícii a auto či stroj si viete kúpiť, časť hotovosti si radšej odložte na náročnejšie chvíle a voľte prenájom. V podnikaní je, rovnako ako v živote, dôležité mať finančnú rezervu.
3. Lízing len na užitočné veci
Hoci je lízing dostupný aj pre začínajúcich podnikateľov, nedajte sa pomýliť výhodnou ponukou. Radšej si najskôr odpovedzte na otázku, či to nové auto naozaj do firmy potrebujete. Obzvlášť v prípade, že začínate podnikať. Veď ak už auto máte, viete na podnikanie za pomerne jednoduchých podmienok používať aj osobný automobil a tiež si časť nákladov viete dávať do účtovníctva.
4. Efektivita je viac než imidž
Voziť sa v aute vyššej triedy je síce efektné, ale naozaj na to máte? Finančné výsledky vašej firmy si môže hocikto pozrieť na internete, preto nehrajte na imidž tam, kde potrebujete cieliť na efektivitu. Mimochodom, traduje sa taká historka, že americkí self-made miliardári si radi kupujú autá strednej triedy, pretože dlho vydržia a sú lacné. Asi neexistuje štatistika, ktorá by to overila, ale z pohľadu podnikateľského rozmýšľania je to veľmi zdravá stratégia.
5. Stroje a biznis plán musia ladiť
Ak rozbiehate biznis spolu s dvoma kamarátmi, možno rátate s tým, že postačí jedno auto, ktoré si budete požičiavať. Ale čo keď máte biznis plán postavený na tom, že dvaja budú zháňať po Slovensku nový biznis a jeden sa postará o ten existujúci? Jedno auto už stačiť nebude. Potrebujete dve, prípadne ďalšiu dodávku, ak zásobovanie tovaru v prevádzke riešite samostatne. V každom prípade si potrebu nových strojov, áut aj akýchkoľvek vecí do firmy dobre odôvodnite. Vaším cieľom nie je mať nové auto, ale rozbehnúť stabilnú firmu.
Pred tým, ako sa pustíte do podnikania alebo vyčleníte peniaze na jeho rýchlejší rozbeh, nezabudnite sa na to dobre pripraviť. Stiahnite si vzorový biznis plán, ktorým vás Slovenská sporiteľňa usmerní nielen v tom, ako pripraviť finančný plán, ale aj ako získať financie na rozbeh.