Zo zamestnania rovno do vlastného podnikania

Ukážkový príklad, ako sa dá istota zamestnania preniesť do slobody vlastného podnikania je firma EnEfekt. Jej príbeh môže inšpirovať práve v čase ekonomickej neistoty, keď sa veľa zamestnancov bojí o pracovné miesto a zároveň sníva o vlastnom podnikaní. Zaujímavými krokmi si poradili aj počas obmedzení koronakrízy.

Začiatok podnikania môže znamenať hrubú čiaru v živote – človek začne robiť niečo úplne nové a ide do rizika. Alebo nástup do vlastného biznisu môže byť tiež plynulým prechodom medzi zamestnaním a vlastnou firmou.

Jakub Papík a Vladimír Jackulík patria do druhej skupiny. Obaja pracovali v jednej firme, svoju prácu mali radi, ale zároveň snívali o tom, že budú pracovať sami na seba. Nechceli za sebou spáliť mosty, tak sa férovo dohodli so svojim dovtedajším zamestnávateľom.

„V podstate sme sa s kolegom transformovali z bežných zamestnancov na obchodných partnerov našej materskej spoločnosti. Založili sme firmu, dohodli sme si podmienky spolupráce a vďaka tomu sme vedeli plynule nadviazať na obchodné aktivity. Nezaložili sme sro-čku len tak na zelenej lúke v úplne novom odvetví. Naopak, bola to premyslená, strategická aktivita, podporená skúsenosťami a vzťahmi v oblasti. Chcem tým povedať, že nabrať odvahu ísť do podnikania nebolo ťažké, keď už máte vychodené chodníčky,“ opisuje Jakub Papík.

Samozrejme, aj tento krok si vyžiadal „niekoľko dlhých večerov, zapísaných notesov a x prerobených biznis modelov“. Ale nakoniec im biznis plán naznačil, že by to celé mohlo naozaj fungovať a tak si povedali, že idú do toho.

Založili firmu EnEfekt, ktorá sa venuje službám energetickej efektívnosti – energetické certifikáty, audity, posudky pre všetky druhy stavieb. Okrem toho však mali zo svojho niekdajšieho zamestnania aj skúsenosti s dezinfekciou, čo sa ukázalo ako veľmi užitočná znalosť po nástupe koronakrízy.

Mladá firma sa totiž podobne ako mnohé iné spoločnosti, musela zo dňa na deň potýkať s tým, že sa jej rozpadol model, podľa ktorého fungovala.

„Odrazu uzatvorili prevádzky, budovy aj stavebné úrady, náš biznis model sa musel rýchlo prispôsobiť. Stretnutie s klientom bolo nemožné, boli sme radi, ak nám dvíhali telefóny. Technické záležitosti ako obhliadky budov, sme museli úplne odložiť, kým sa situácia nezlepší. Mnoho našich rozbehnutých obchodov sa vlastne úplne zastavilo, z dôvodu neschopnosti klienta rozhodovať – od zakázaných bežných domových schôdzí, kde by si mohli odsúhlasiť spomínané čistenie ventilácie, až po neschválený budget veľkého klienta na nejaký enviroprojekt, kde sa vyžaduje energetické posúdenie projektu,“ spomína dnes, už v časoch uvoľnených opatrení, Jakub Papík.

„Keďže sme mali skúsenosti s pridruženou službou čistenia a dezinfekcie ventilačných systémov bytových domov a teda kontakty na dodávateľov dezinfekčných prostriedkov, rozhodli sme sa to využiť. Mali sme k dispozícii dezinfekčné prostriedky, takže sme v podstate iba zmenili rétoriku a našich partnerov oslovili s modifikovanými službami. Karanténa nás samozrejme ovplyvnila, home office bol nevyhnutný. Výsledkom bolo, že sa všetky plánované aktivity posúvajú o dva kvartály dopredu a výslednú medzeru sme vyplnili alternatívnymi produktami.“

Napriek týmto obmedzeniam neľutujú, že sa rozhodli postaviť na vlastné podnikateľské nohy. Zo začiatku si pritom museli prejsť všetkým, čo človek pri štartovaní biznisu zažíva – a teda nielen tlak vlastných obáv, ale aj opatrnosť rodiny.

„Predsalen, rodina bola skeptická voči podnikaniu, boli tam normálne obavy či zvládneme vykryť svoje náklady, či neskončíme bez peňazí a podobne. Práve v tom čase nám vyšla v ústrety sporiteľňa, pretože sme potrebovali do firmy auto a ako začínajúcej spoločnosti nám nechcel nikto požičať, kým nemáme uzatvorený aspoň jeden rok. V SLSP nás boli ochotní vypočuť a keď pochopili, že nechceme milión, a že sme v našom biznise ,pečení-varení‘ tak nám pôžičku schválili. Momentálne sa nám ako-tak darí, samozrejme mali sme hluché obdobie, keď nám vypadli príjmy, takže to nejaký čas nebolo jednoduché,“ osvetľuje Jakub Papík s rozhodnutím prekonávať problémy, ktoré pri slobode biznisu čakajú každého podnikateľa.

Potrebujete pomôcť s rozbehom vášho výnimočného projektu? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov od Slovenskej sporiteľne, objavte možnosti financovania a začnite sa živiť tým, čo milujete.