EnEfekt: Zo zamestnania rovno do vlastného podnikania

Ukážkový príklad, ako sa dá istota zamestnania preniesť do slobody vlastného podnikania, je firma EnEfekt. Jej príbeh môže inšpirovať v čase ekonomickej neistoty, keď sa veľa zamestnancov bojí o pracovné miesto a zároveň sníva o vlastnom podnikaní. Zaujímavými krokmi si poradili aj počas obmedzení koronakrízy.

Začiatok podnikania môže znamenať hrubú čiaru v živote – človek začne robiť niečo úplne nové a ide do rizika. Alebo nástup do vlastného biznisu môže byť tiež plynulým prechodom medzi zamestnaním a vlastnou firmou.

Samozrejme, aj tento krok si vyžiadal „niekoľko dlhých večerov, zapísaných notesov a x prerobených biznis modelov“. Ale nakoniec im biznis plán naznačil, že by to celé mohlo naozaj fungovať, a tak si povedali, že idú do toho.

Založili firmu EnEfekt, ktorá sa venuje službám energetickej efektívnosti – energetické certifikáty, audity, posudky pre všetky druhy stavieb. Okrem toho však mali zo svojho niekdajšieho zamestnania aj skúsenosti s dezinfekciou, čo sa ukázalo ako veľmi užitočná znalosť po nástupe koronakrízy.

Rýchle prispôsobenie sa

Mladá firma sa totiž podobne, ako mnohé iné spoločnosti, musela zo dňa na deň potýkať s tým, že sa jej rozpadol model, podľa ktorého fungovala.

„Odrazu uzatvorili prevádzky, budovy aj stavebné úrady, náš biznis model sa musel rýchlo prispôsobiť. Stretnutie s klientom bolo nemožné, boli sme radi, ak nám dvíhali telefóny. Technické záležitosti ako obhliadky budov sme museli úplne odložiť, kým sa situácia nezlepší. Mnoho našich rozbehnutých obchodov sa vlastne úplne zastavilo z dôvodu neschopnosti klienta rozhodovať – od zakázaných bežných domových schôdzí, kde by si mohli odsúhlasiť spomínané čistenie ventilácie, až po neschválený budget veľkého klienta na nejaký enviroprojekt, kde sa vyžaduje energetické posúdenie projektu,“ spomína Jakub Papík.

„Keďže sme mali skúsenosti s pridruženou službou čistenia a dezinfekcie ventilačných systémov bytových domov, a teda kontakty na dodávateľov dezinfekčných prostriedkov, rozhodli sme sa to využiť. Mali sme k dispozícii dezinfekčné prostriedky, takže sme v podstate iba zmenili rétoriku a našich partnerov oslovili s modifikovanými službami. Karanténa nás, samozrejme, ovplyvnila, home office bol nevyhnutný. Výsledkom bolo, že sa všetky plánované aktivity posunuli o dva kvartály dopredu a výslednú medzeru sme vyplnili alternatívnymi produktmi.“

Začiatky s obavami

Napriek týmto obmedzeniam neľutujú, že sa rozhodli postaviť na vlastné podnikateľské nohy. Zo začiatku si pritom museli prejsť všetkým, čo človek pri štartovaní biznisu zažíva – a teda nielen tlak vlastných obáv, ale aj opatrnosť rodiny.

„Predsa len, rodina bola skeptická voči podnikaniu, boli tam normálne obavy či zvládneme vykryť svoje náklady, či neskončíme bez peňazí a podobne. Práve v tom čase nám vyšla v ústrety Slovenská sporiteľňa, pretože sme potrebovali do firmy auto a ako začínajúcej spoločnosti nám nechcel nikto požičať, kým nemáme uzatvorený aspoň jeden rok. V Slovenskej sporiteľni nás boli ochotní vypočuť, a keď pochopili, že nechceme milión a že sme v našom biznise ,pečení-varení‘, tak nám pôžičku schválili. Momentálne sa nám ako-tak darí. Samozrejme, mali sme hluché obdobie, keď nám vypadli príjmy, takže to nejaký čas nebolo jednoduché,“ osvetľuje Jakub Papík s rozhodnutím prekonávať problémy, ktoré pri slobode biznisu čakajú každého podnikateľa.

Potrebujete pomôcť s rozbehom vášho výnimočného projektu? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov od Slovenskej sporiteľne, objavte možnosti financovania a začnite sa živiť tým, čo milujete.