Mama začala podnikať popri materskej predávaním maľovaných tašiek a tenisiek.

Pracovala v obchode známej módnej značky, keď si všimla tenisky a dostala nápad. Niekoľko ich kúpila, skrášlila svojimi maľbami a začala predávať. O niekoľko mesiacov neskôr  ich už ponúkala na vianočných trhoch v Erste Campuse vo Viedni. „Bola to pre mňa úžasná skúsenosť a rada si to zopakujem. Zákazníkom sa veľmi páčili nielen moje maľované tenisky, ale aj obrazy, ktoré som maľovala priamo pred  nimi. Tie som predala skoro všetky. Úspech mali aj maľované tašky, z ktorých som predala najviac, 25 kusov,“ hovorí Lucia Nagyová.

Košičanka má veľa nápadov. Maľuje od malička a v tomto svete sa pohybuje najradšej. Má za sebou dve umelecké školy. Na jednej sa naučila tkať, vyšívať a vytvárať umelecké diela z textilu (tzv. gobeliérstvo).  Ako druhú  absolvovala súkromnú umeleckú školu filmovú, ktorú skončila ako umelecká maskérka.

Od roku 2012 začala maľovať aktívnejšie, keďže najmä v čase materskej dovolenky je každé euro navyše pomocou.

Tenisky zavesila na sociálne siete a záujem okolia na seba nenechal dlho čakať. Za krátky čas rozbehla podnikanie popri materskej a založila si firmu. Rozbehnúť podnikanie jej pomohol Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. Poskytli jej financie a tiež pomohli vypracovať ziskový podnikateľský plán. „Mohla som nakúpiť veľa tenisiek, ktoré sú sezónnym tovarom, ale ja ich potrebujem predávať celoročne,“ vysvetľuje Lucia.

Predáva na Slovensku, rozbieha predaj v Česku a vďaka Slovenskej sporiteľni mohla minulý rok osloviť zákazníkov na vianočných trhoch vo Viedni. „Veľmi sa im páčilo všetko maľované, tenisky hlavne s mandalami,“ dodáva.

Jedny tenisky maľuje približne tri hodiny, no na niektorých pracovala aj šesť. Mesačne ich vyrobí okolo 80 párov a každé z nich sú originálne. „Maľované tenisky chcú mať na nohách nielen ženy, ale aj muži,“ hovorí Lucia.  Avšak ak sa nájde niekto, kto chce presne také, aké videl na obrázku, bohužiaľ, nepochodí. „Veď nerobím masovú produkciu, ale umenie,“ dodáva. To isté platí pre tričká i maľované tašky. 

Lucia Nagyová podniká napriek tomu, že pracuje z domu a má dve malé deti. Oporou  sú pre ňu jej partner a mama, ktorí jej pomáhajú. „Všetko je to o plánovaní. Podnikanie popri materskej je úplná pohodička, ak si viete zadeliť čas. Keď boli deti malé, pracovala som, keď spali. Teraz sa už vedia hrať samy a ja pracujem hlavne v čase, keď sú v škole,“ vysvetľuje Lucia, ktorej podnikateľský príbeh sa vďaka spolupráci Slovenskej sporiteľne s portálom Cvičte.sk dostal do knihy iMAMA.

V knihe nájdete okrem Luciinho príbehu aj návody iných mamičiek na to, ako zladiť prácu s rodinou a podnikaním.

Lucii Nagyovej sa páči ako má dnes nastavený život a má veľké plány. „Mojím podnikaním sa živím a viem, že sa aj budem živiť. Veď prečo by som nemohla byť novodobý Baťa,“ smeje sa Košičanka.

Ste mama na materskej a rozmýšľate o vlastnom biznise? Do Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky sa môžete zapojiť aj vy, stačí si objednať bezplatnú konzultáciu u našich regionálnych špecialistov na www.zacinamepodnikat.sk.