Srdce na prvom mieste: Rozhovor s kardiologičkou Veronikou Šokovou
Lekárka Veronika Šoková založila kardiologickú ambulanciu v Hlohovci. Svoju profesiu miluje. Srdce sa stalo jej životným zameraním.
Cesta do súkromnej praxe nebola jednoduchá, ale rozhodnutie otvoriť si vlastnú ambulanciu bolo výsledkom jej túžby poskytovať pacientom kvalitnejšiu a kontinuálnu starostlivosť. V rozhovore sa kardiologička Veronika Šoková podelila o svoje skúsenosti, najčastejšie mýty o srdcovocievnych chorobách a praktické rady pre zdravé srdce.
Vyhrala medicína
Čo vás priviedlo ku kardiológii? Alebo ešte skôr… Kedy ste sa rozhodli stať lekárkou? Pokračujete v rodinnej tradícii alebo ste priekopníčkou?
Od detstva sme to mali v rodine trochu „nalinajkované“. Sestra sa často hrávala na učiteľku, ja na lekárku. U mňa to pokračovalo aj ďalej. Ale keďže v našej rodine nebol žiadny zdravotník, musela som si obhajovať, prečo sa chcem venovať medicíne. Najskôr som šla na strednú zdravotnícku školu, vyštudovala som odbor všeobecná sestra. Po strednej som chcela pokračovať v medicíne, pretože som pacientom chcela pomáhať ešte viac.

© Matej Kmeť
Bola kardiológia prvou voľbou?
Nie úplne. Skúmala som rôzne odbory, ako napríklad chirurgiu či imunológiu. Až vo štvrtom ročníku vysokej školy som sa definitívne rozhodla pre kardiológiu. Spolužiaci sa ma často pýtali, prečo práve tento odbor, kde ide o život.
Čo vás na kardiológii zo všetkého najviac fascinuje?
Kardiológia je neustále dynamická, a nikdy nie je jednotvárna. Srdce je skutočne výnimočný orgán, reaguje na všetko, čo sa deje v tele. Na anémiu, zmeny v krvnom obraze, psychický stav a celkovo na všetky ostatné orgány. Ako kardiologička sa zaoberám nielen srdcom, ale všetkými faktormi, ktoré ho môžu ovplyvniť. Je to ako pátranie po príčine všetkých problémov, ktoré súvisia s celkovým zdravotným stavom človeka.
Súkromná ambulancia s pomocou programu Slovenskej sporiteľne
Prečo ste sa rozhodli otvoriť vlastnú ambulanciu?
Najprv som si po práci v nemocnici uvedomila, že následná starostlivosť o pacientov je veľmi problematická. V nemocniciach to nefunguje tak, ako by malo. Pacienti nie sú adekvátne sledovaní a ich stav sa zhoršuje. V súkromných ambulanciách pociťujem väčšiu slobodu. Zdalo sa mi efektívnejšie a zmysluplnejšie sama riadiť celý ten proces. Mám väčšiu kontrolu, môžem sa plne venovať pacientom a riešiť ich potreby bez toho, aby som musela neustále vyhovieť požiadavkám nadriadených.
Bolo pre vás otvorenie ambulancie finančne náročné? Mali ste dostatok vlastných zdrojov?
Rozhodla som sa otvoriť ambulanciu vďaka Programu pre lekárov a lekárky, ktorý mi poskytol potrebné financie. Samotný proces otvárania ambulancie je však veľmi komplikovaný, nelogický a časovo náročný. Najprv treba zabezpečiť priestory, nakúpiť nábytok, získať povolenia od regionálneho úradu a od vyšších územných celkov, zaplatiť rôzne poplatky a čakať, či bude všetko schválené. To všetko trvá niekoľko mesiacov a počas toho obdobia vaša ambulancia ešte nemá príjem. Preto som sa rozhodla využiť program, ktorý nám výrazne uľahčil financovanie a celý proces vybavovania.

© Matej Kmeť
Ako tento proces prebiehal?
Banka nás veľmi podporila, aj všetci, s kým sme komunikovali. Finančný plán bol spracovaný veľmi rýchlo a bezproblémovo. Všetko bolo prispôsobené našim potrebám vrátane splátkového kalendára a možnosti financovania. Komunikácia bola naozaj skvelá, všetko bolo vybavené promptne a efektívne. Bez tejto podpory by bolo veľmi náročné otvoriť ambulanciu. Najväčší balík peňazí bol totiž potrebný na nákup prístrojov, ktoré sú pre kardiologickú prax najdôležitejšie.
Ochorenia, mýty, prevencia a dobré rady
S akými najčastejšími kardiovaskulárnymi ochoreniami sa v praxi stretávate, čo je ich príčinou a ako môžeme alarmujúcim číslam zabrániť?
V kardiológii sa stretávame najčastejšie s ochoreniami, ktoré sú dôsledkom nezdravého životného štýlu. Ako napríklad obezita, vysoký cholesterol, cukrovka, vysoký tlak a srdcové zlyhávanie. Naše telo, bohužiaľ, nie je pripravené na dnešný rýchly životný štýl plný stresu a nezdravého stravovania. Okrem liečby a liekov je nevyhnutná aj zmena životného štýlu. Viem, aké je ťažké meniť návyky, preto sa najčastejšie zameriavame na zmenu stravy, pohybu a psychickej pohody, aby sa komplexne zlepšil celkový zdravotný stav pacienta. Niekedy tak naša práca vyzerá skôr ako psychoterapeutická, pretože tieto ochorenia sú celoživotné a chronické. Nie je to ako s angínou, ktorú vyliečite antibiotikami. Kardiovaskulárne ochorenia si vyžadujú neustálu starostlivosť a pozornosť.
Aké prvé varovné signály môže človek na sebe spozorovať, ak mu hrozí srdcové ochorenie?
Ak sa už objavili varovné signály, napríklad pociťuje zníženú výkonnosť, zadýchavanie, únavu, zmeny tlaku alebo srdcovej činnosti, znamená to, že pacient k nám prichádza neskoro. Tieto symptómy sú často prítomné, keď už ide o vážny problém. Našťastie, moderné zdravotné systémy sú nastavené tak, že sa infarkty dajú riešiť veľmi rýchlo, a pacienti majú šancu na úplné uzdravenie, ak sa včas dostanú do rúk odborníkov. Horšie to je s chronickými srdcovými zlyhaniami, ktoré sú častejšie výsledkom nezdravého životného štýlu.

© Matej Kmeť
Aké mýty o srdcových chorobách najčastejšie počúvate?
Pacienti zvyknú odmietať lieky na cholesterol, pretože počuli, že sú škodlivé. Ale statíny sú veľmi účinné a na rozdiel od rôznych „prírodných“ doplnkov sú kontrolované, navyše majú preukázanú účinnosť. Ignorovanie liekov môže viesť k vážnym zdravotným problémom, najmä ak už máte poškodené cievy alebo vysoký cholesterol. Tieto lieky pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zabraňujú tomu, aby sa cholesterol ukladal v cievach. Následne sa totiž cievy upchajú, a my ich už nevyčistíme. Zdravie sa naozaj nedá riešiť len diétami alebo cvičením. Kardiovaskulárne ochorenia si vyžadujú komplexný prístup, ktorý zahŕňa správnu medikáciu spolu so zmenou životného štýlu. Dokážeme tak naše srdce skutočne chrániť.
Ako by teda mala vyzerať prevencia v praxi?
Prevencia je o tom, aby sme sa neničili tým, ako žijeme, a aby sme sa snažili žiť zdravšie. A to sa dá jednoducho. V kombinácii zdravého životného štýlu, vyváženej stravy, pohybu a psychohygieny. Mňa napríklad veľmi pobavilo, ako Európska kardiologická spoločnosť už pár rokov zaradila spoločenské tance ako prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Považujú ich za stredne náročnú kondičnú aktivitu, a odporúčajú ich cvičiť 30 minút denne. A to ani nie naraz. Stačí, keď si trikrát denne pustíte hudbu, a zatancujete si 10 minút. Aj takto môže fungovať prevencia.
Navštevujú vašu ambulanciu len starší pacienti?
Nie, vôbec. Do ambulancie chodia aj mladší aj starší pacienti. Stáva sa, že príde mladý človek s tým, že pravidelne cvičí, je zdravý, šťastný, ale posledné dva týždne sa zadýchava. Zistíme, že má ťažkú chlopňovú chybu a pošleme na operáciu. A potom je tu druhá kategória, starší ľudia na konci svojej životnej púte. Majú okolo seba starostlivú rodinu, ktorá im chce všetko dopriať a bojujú do poslednej chvíle, aby ostali s blízkymi čo najdlhšie. Toto sú prípady, pri ktorých cítime zmysel našej práce.
Ako znie vaša rada pre zdravé srdce?
Zhrnula by som to takto: Neberte život príliš vážne, žite ho s radosťou, venujte sa sebe a svojim blízkym. Vaše telo vás vždy prekvapí niečím, čo nečakáte, ale neskracujte si život neaktivitou, prejedaním sa a nezdravými návykmi. Všetko je o rovnováhe. Cvičte, jedzte rozumne a starajte sa o svoje duševné zdravie. To je najlepší spôsob, ako si udržať srdce zdravé.
Chcete aj vy otvoriť vašu vlastnú ambulanciu a potrebujete ju dofinancovať? Zapojte sa do Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. Prediskutujte váš zámer s odborníkmi Slovenskej sporiteľne a zistite možnosti financovania vlastnej ambulancie s našimi úvermi a lízingmi.