Rodinná firma MURAT: Biznis s disciplínou v krvi
Čo vám napadne, keď sa povie kábel? Možno elektrikár, možno niečo iné. Ale asi nie úspešný biznis. Preto je dobré poznať príbeh pezinskej firmy MURAT.
Miroslav Holčík pôvodne ani nechcel podnikať. Presvedčila ho manželka. Práve preto ju doteraz považuje za hlavnú zakladateľku firmy, je aj jej spolumajiteľkou.
Z malej firmy, ktorá sa začala zaoberať káblami len tak, popri zamestnaní, sa vyprofilovali na miliónovú firmu, ktorá má napríklad aj licenciu na dodávanie káblov pre atómové elektrárne, ŽSR, Národnú diaľničnú spoločnosť či pre rôzne investičné projekty a výrobné fabriky.
Rodinný podnik
Z firmy, ktorú spoluzakladal, vybudoval silný rodinný podnik. Hoci vraví, že nebolo jeho zámerom budovať rodinnú firmu, nejako to tak prišlo. Teraz pracujú v MURAT-e už tri generácie Holčíkovcov. Miroslav spolu s manželkou firmu vlastnia, jeho dcéra Miroslava je riaditeľkou a aktuálne je v tíme už aj vnuk.
Od začiatku podnikajú v Pezinku, no keď sa Miroslava Holčíka opýtate, odkiaľ je pôvodom, odpovie, že zo Slovenska. Nepreháňa. Jeho otec bol profesionálny vojak, preto sa v detstve často sťahovali, takže doma sa cíti takmer v každom kúte krajiny.
A nielen tej našej. Cestovanie mu zostalo v génoch a okrem severného pólu navštívil každý kút sveta, od Sibíri po Ameriku, od severu až po Maurícius.
Ale nielen to mu zostalo v génoch. Rovnako po otcovi zdedil aj zmysel pre disciplínu a pre poriadok. Spomenie ho počas rozhovoru niekoľkokrát, lebo na tom, aby aj vo výrobnej fabrike bolo dokonale čisto, si dáva záležať.
Tank pred firmou
So svojou náturou sa ťažko zmieruje s tým, aký chaos je v slovenskom podnikateľskom prostredí. Keď sa raz na niečom dohodne, má to platiť, ale u nás... Ani to, čo je na papieri, často neplatí. K tejto téme sa často vracia, pretože neplatiči pripravili jeho firme neraz krušné chvíle. Veď aj vďaka nim si musela firma zobrať úver, aby neplatenie nepresúvala ďalej v reťazci. Dodáte objednávateľovi káble, on ich nainštaluje do domu, dom predá a nezaplatí. Takže už sa nedostanete naspäť ani k tovaru, ani k peniazom.
Miroslav Holčík hovorí, že aj preto si pred firmu postavil demilitarizovaný tank – okrem orientačného bodu je to vraj aj pre lepšiu vymožiteľnosť práva.
„Právny systém na Slovensku nijako nechráni dodávateľov, tí sú úplne na konci,” posťažuje sa Miroslav Holčík. Za roky v biznise pochopil, čo človek nevyrieši sám, nespraví zaňho nikto. A tak sa stretáva s politikmi, právnikmi, vysvetľuje, argumentuje, snaží sa už roky zabojovať za to, aby sa na podnikateľov aj v zákonoch prestalo pozerať ako na zdieračov, ktorí ľuďom dávajú minimálnu mzdu.
Mimochodom, keď sa ho raz jeden z politikov spýtal, koľko ľudí v jeho firme pracuje za minimálnu mzdu, Miroslav Holčík to vedel presne – dvaja. On a jeho manželka. Predtým, než odíde o pár rokov do dôchodku, chce ešte posilniť biznis, zbaviť sa cudzích zdrojov a odovzdať skonsolidovanú firmu ďalšej generácii.
Rozbiehate aj vy vlastný biznis a potrebujete ho dofinancovať? Prediskutujte váš biznis plán s našimi špecialistami pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky a zistite možnosti jeho financovania s našimi štartovacími úvermi.