Udržateľné podnikanie nie je pre každého. Mýtus alebo fakt?

Pod pojmom udržateľné podnikanie si mnoho podnikateľov predstaví len separovanie alebo recykláciu odpadu. Nevedia si predstaviť, ako by sa dali princípy udržateľnosti zaviesť v náročných odvetviach, akými sú priemysel, pôdohospodárstvo alebo stavebníctvo. Dá sa to alebo ide len o nereálne predstavy? 

 

Aj v náročných segmentoch je možné podnikať udržateľne. Stačí sa pozrieť za hranice. Veľké spoločnosti aj malé firmy vďaka udržateľnému prístupy získavajú priazeň stále väčšieho počtu zákazníkov a často sú tak oveľa konkurencieschopnejšie. To dokazujú aj prieskumy, ktoré jasne hovoria, že zákazníci sú ochotní priplatiť si za produkt, ktorý je ekologický a udržateľný.

Udržateľné podnikanie môže byť cestou aj pre náročné segmenty. Pri výbere materiálov, surovín či dodávateľov dnes existuje veľa udržateľných alternatív. Nemusíte preto meniť biznis model, stačí pri rozhodnutiach brať ohľad na aspekt udržateľnosti alebo inšpirovať sa firmami, ktoré už takéto rozhodnutia urobili. 

Udržateľné podnikanie ako nový štandard

Podnikať zodpovedne a udržateľne sa už dá v akomkoľvek odvetví. Príkladom sú aj slovenské firmy ako Pure Nuts, ktorá sa snaží osobne preveriť spôsob výroby pestovaných surovín od ich dodávateľov. Napríklad kokosový cukor boli skontrolovať až v ďalekej Indonézii. Svetlým príkladom je tiež firma Curaprox, ktorá na Slovensku už dávnejšie spustila projekt na zber a recykláciu použitých kefiek.

Stavebná firma Eco-stavba zas precízne vyberá materiály, aby spĺňali ekologické štandardy a boli šetrné k životnému prostrediu. V náročnom segmente, akým je stavebníctvo, je už priam nemožné vyhnúť sa požiadavkám na udržateľnosť. „V súčasnosti nie je možné postaviť novú budovu bez využitia obnoviteľných zdrojov energie. Objekt by sa nezmestil do stanovených hodnôt, ktoré musí spĺňať z hľadiska energetických noriem,“ vysvetľuje Matej Prokypčák, konateľ a projektový manažér NOVACO.

S podporou je to jednoduchšie

Podpora udržateľného podnikania zo strany štátov a inštitúcií funguje už niekoľko desiatok rokov. No projektov, grantov či podporných mechanizmov je neporovnateľne viac ako v minulosti.

V tomto smere je aktívna najmä Európska únia, ktorá firmám pomáha aj finančne. Za zmienku stojí plán obnovy NextGenerationEU, z ktorého dokáže získať investície na udržateľné aktivity aj vaša spoločnosť.

Ďalším z týchto projektov je aj Financovanie ekologickej transformácie, ktoré finančne pomáha podnikom zlepšiť energetickú efektívnosť a prejsť na čistú energiu. 

Pre udržateľnosť robíte viac, než si možno myslíte

Prečítajte si e-book o ESG pre malých a stredných podnikateľov a zistite, ako môže udržateľnosť pomôcť aj vášmu podnikaniu.