Každý šiesty dospelý Slovák je obézny. Tento problém sa nevyhýba ani deťom alebo dospievajúcim tínedžerom. Olympijsky víťaz Matej Tóth sa to rozhodol zmeniť a spolu so Slovenskou sporiteľňou chce Slovákov vyburcovať k pohybu a najmä k zmene životného štýlu. Vďaka projektu „Vybehaj to s Matejom“ môže mať každý Slovák za osobného trénera olympijského víťaza a majstra sveta či získať špeciálnu bežeckú výbavu.

Nadváha či obezita a s nimi spojené zdravotné problémy trápia čoraz viac Slovákov. Podľa OECD* je každý šiesty z nás obézny a za posledné roky sa takmer zdvojnásobil aj počet deti a tínedžerov s rovnakým problém (z 8 % na 15 %). Už dnes patríme v Európe medzi najtučnejšie krajiny a môže za to najmä zlé stravovanie a málo pohybu. Práve kampaň „Vybehaj to s Matejom“ bude motivovať ľudí, aby zo seba vybehali prebytočné kilá či stres. „Najmä mladí ľudia sú fyzicky pasívni a deti konzumujú priveľa cukru. Neteší ma to, sám svoje deti vediem k športu a zdravej strave. Na začiatok pritom nemusíte potiť krv, veď zabehnúť aj jeden kilometer je viac ako nula,“ vysvetľuje Tóth.

Beh môže pri vhodnej úprave stravy prispieť k zníženiu telesnej hmotnosti aj podľa Pavla Maloviča, primára kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave. „Behanie zrýchľuje metabolizmus a posilňuje kardiovaskulárny systém. Časom človek schudne, spevní telo a okrem fyzickej stránky, posilní aj psychiku. Beh totiž znižuje symptómy depresie, zlepšuje spánok a zvyšuje sebadôveru,“ vraví Malovič. Pred behom odporúča absolvovať lekársku prehliadku u telovýchovného lekára a začať trénovať pomaly. „Treba začať 2-3 krát do týždňa najskôr s chôdzou a potom ju striedať s behom. Netlačiť zbytočne na telo, keď nevládze. Ak ste doteraz viedli sedavý spôsob života, nechcite zabehnúť polmaratón za prvý týždeň. Všetko má svoj čas,“ zdôrazňuje Pavel Malovič.

V rámci kampane „Vybehaj to s Matejom“ má každý Slovák jedinečnú možnosť trénovať s Matejom Tóthom prostredníctvom Messenger Trénera. „Budem v podstate online tréner, stačí aby mi na Facebooku cez messenger ktokoľvek napísal a ja mu pošlem tipy a triky ako trénovať, ako sa stravovať a tieto dobre mienené rady bude mať každý priamo v telefóne.“
Okrem toho je Matej tvárou najväčších bežeckých maratónov v krajine – po behu Devín-Bratislava a Banskobystrickom maratóne, štartuje 7. októbra v Košiciach. V Instastories osobne pozýva Slovákov, ktorí rekreačne športujú, aby si s ním išli zabehať. Ľudia si počas stretnutí s Matejom môžu vyskúšať aj tzv. Behomat. Je to unikátny bankomat, ktorý im pomôže hýbať sa. Stačí do neho vložiť svoju kartu a tá aktivuje bežiaci pás.

*Zdroj: State of Health in the EU Slovensko, OECD Zdravotný Profil Krajiny 2017

Slovenská sporiteľňa, a. s.,
oddelenie korporátnej komunikácie
Tomášikova 48, 832 37 Bratislava

Marta Cesnaková, tel. 02/48 62 43 60,
e-mail: cesnakova.marta@slsp.sk; press@slsp.sk